Dodaj do ulubionych

Startuj z Serwisem EcoTravel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

          

 

 

 

Safari, Kilimandżaro, Zanzibar KENIA, TANZANIA 2010

25 dni

Kenia, Tanzania

samolot


Safari, Kilimandżaro, Zanzibar KENIA, TANZANIA
     

Dla osób dolatujących indywidualnie:
Rozpoczęcie wyprawy: NAIROBI,
Zakończenie wyprawy: DAR ES SALAM

 

Kenia i Tanzania chyba najlepiej reprezentują tzw. „Czarną Afrykę”. To także państwa, które najczęściej się wspomina, gdy mówi się o przyrodzie Afryki. I nic dziwnego, skoro te dwa sąsiadujące ze sobą kraje mogą się pochwalić prawdziwymi cudami natury: najwyższym szczytem Afryki: Kilimandżaro i wspaniałymi parkami: Ngorongoro i Serengeti, na terenie których można „upolować” „wielką piątkę” i ponadto zobaczyć wiele innych wspaniałych okazów dzikiej fauny afrykańskiej. Państwa te to także urocze, złote plaże, choćby na wyspie Zanzibar, gdzie będzie się można prawdziwie zrelaksować. To także oryginalna kultura, chyba najsłynniejszego na świecie plemienia Masajów. W trakcie naszej wyprawy będzie można samemu się przekonać o magii tych niezwykłych miejsc i ludzi. Najlepszą rekomendacją są zresztą liczne dzieła literackie i filmowe, których natchnieniem były właśnie Kenia i Tanzania. Czy słyszysz już dźwięki bębnów afrykańskich i odgłosy dzikich zwierząt? Czy czujesz gorący powiew znad sawanny chłodzony śniegami Kilimandżaro? To znak, że już najwyższa pora, żeby poczuć bicie serca Afryki.
      
1 dzień: WARSZAWA - NAIROBI
Spotkanie na międzynarodowym lotnisku Okęcie w Warszawie - w hali odlotów przy stanowisku odpraw MK Tramping w godzinach rannych (2 godz. przed planowanym odlotem). Przelot do Nairobi. Przejazd do hotelu.
Nocleg w hotelu klasy turystycznej.
      
2 dzień: NAIROBI - MASAI MARA
Przejazd przez Wielki Rów Afrykański do rezerwatu Masai Mara stanowiącego część równiny Serengeti, którą zamieszkuje największa na świecie populacja dzikich zwierząt. Po południu krótkie safari. Lunch (w trakcie safari posiłki przygotowywane są 3 razy dzienne).
Nocleg w namiotach na kempingu.
     
3 dzień: MASAI MARA
Dziś odbędziemy całodzienne safari w P.N. Masai Mara – będziemy obserwować i tropić zwierzęta m.in.: słonie, żyrafy, lwy, gepardy, nosorożce, bawoły, zebry, antylopy i wiele innych. Po lunchu pojedziemy nad rzekę Masai, gdzie podpatrywać będziemy hipopotamy i wylegujące się tam potężne Krokodyle Nilowe. Po południu, powrocie do obozu zwiedzimy wioskę słynnego w całym świecie plemienia Masajów. Odbędziemy też spacer w towarzystwie uzbrojonych wojowników Morani po okolicy.
Nocleg w namiotach na kempingu.
 
4 dzień: MASAI MARA - NAKURU
Dzisiaj przejeżdżamy przez półpustynne tereny, które zamieszkują Masajowie i jedziemy do Nakuru. Wieczorem czeka nas krótkie safari w parku narodowym Jeziora Nakuru. Miejsce to jest siedliskiem tysięcy flamingów i wielu innych gatunków zwierząt.
Nocleg w namiotach na kempingu.
   
5 dzień: NAKURU - MT. KENYA
Rano wyjeżdżamy w okolice Mt. Kenya. Po drodze zatrzymamy się przy słynnych wodospadach Thompsona. Atrakcją dnia będzie także uroczyste przekroczenie równika. Później docieramy do podnóża wierzchołków pobliskiego Mt. Kenya.
Nocleg w namiotach na kempingu.
  
6 dzień: MT. KENYA - PN ABERDARE - NAIROBI
Dziś czeka nas safari w przepięknym, porośniętym tropikalnym lasem bambusowym i położonym w górach Parku Narodowym Aberdare. A na wysokości ponad 3000 m n.p.m. prawdziwa gratka - zobaczymy wodospady Karura i Gura. Po południu jedziemy do Narobi. Po drodze będziemy przejeżdżać przez tereny zamieszkałe przez plemię Kikuju. Tutaj zobaczymy też ich pola uprawne, które oni sami nazywają „szambami”.
Nocleg w hotelu klasy turystycznej.
  
7 dzień: NAIROBI
Dzisiejszy dzień spędzimy w Nairobi. Będzie to okazja, żeby m.in. zwiedzić położony na obrzeżach miasta dom duńskiej powieściopisarki, autorki słynnej powieści „Pożegnania z Afryką”. Ci, którzy wolą spędzać czas w bardziej aktywny sposób będą mogli wyjechać na całodniowy spływ pontonami tzw. „White Water Rafting”. Wieczorem zjemy kolację w restauracji serwującej m.in. potrawy z dziczyzny: np. z zebry, strusia, antylopy lub innych zwierząt.
Nocleg w hotelu klasy turystycznej.
   
8 dzień: NAIROBI - ARUSHA
Rano wyruszymy z Nairobi do Arushy. Po drodze przekroczymy granicę z Tanzanią.
Nocleg w hotelu klasy turystycznej.
 
9 dzień: ARUSHA - KRATER NGORONGORO
Dziś od rana czekają nas atrakcje – pojedziemy na krawędź ogromnego wulkanicznego krateru Ngorongoro, którego średnica osiąga 26 km, a powierzchnia liczy sobie aż 265 km kwadratowych. Jest to największa zachowana kaldera na świecie. Miejsce to jest także niezwykle interesujące pod względem przyrodniczym, gdyż na terenie kaldery znajduje się zarówno sawanna, jak i busz, a ponadto zwiedzając to miejsce natkniemy się również na jeziorka i mokradła. Po zakwaterowaniu w pobliżu krateru, zjemy lunch. Potem, po południu zjedziemy stromą drogą na samo dno krateru.
Wśród zwierząt, jakie być może uda się nam tu zaobserwować, warto wymienić: słonie, lwy, gepardy, bawoły a nawet wymierający gatunek nosorożca czarnego. Ponadto tutejsze bagna pełne są ptaków i hipopotamów. Późnym popołudniem wracamy na obozowisko.
Nocleg w namiotach na kempingu.

10 dzień: PN SERENGETI
Dziś zmieniamy ponownie adres – jedziemy do Parku Narodowego Serengeti, przejeżdżając przez Olduvai Gorge, gdzie prowadzone są badania archeologiczne. Po lunchu wyruszamy na safari w Serengeti.
Nocleg w namiotach na kempingu.

11 dzień: PN SERENGETI
Całodzienne safari po słynnym Serengeti. Miejsce to jest głównie znane z powodu występowania na tych terenach lwów. Ale nie tylko te zwierzęta będziemy mogli upolować naszymi obiektywami. Prawdopodobnie będziemy mieć również okazję, żeby sfotografować wiele innych gatunków dzikich zwierząt. Tutejsze zwierzęta migrują z południa na północ, bo tam jest bujniejsza roślinność, której zaczyna tu brakować w porze suchej. Wtedy też być może dzika natura zwierząt najbardziej się objawia - w okolicach rzeki Mara ofiary osaczone przed drapieżniki wskakują desperacko do rzeki, aby ratować swe życie, ale w ten sposób zazwyczaj giną porywane przez wartki nurt Mara.
Nocleg w namiotach na kempingu.

12 dzień: PN SERENGETI - JEZIORO MANYARA
Dziś odbędziemy ostatnie poranne safari. Potem powracamy do lodge na śniadanie, a następnie przejeżdżamy przez górski obszar Ngorongoro nad Jezioro Manyara. Lunch zjemy w drodze. Po południu zrelaksujemy się wizytą nad urokliwymi wodospadami. Kolacja.
Nocleg w namiotach na kempingu.

13 dzień: JEZIORO MANYARA – ARUSHA
Po śniadaniu zwiedzanie Parku Narodowego Lake Manyara, na terenie którego występuje przeszło 350 gatunków ptaków m.in. żurawie, ibisy, pelikany, czerwonaki, kormorany i dzioborożce. Będzie można tu również zobaczyć dziesiątki hipopotamów wylegu-jących się w spokojnych zatoczkach jeziora. Niewątpliwą atrakcją będą dla nas również wspinające się na drzewa lwy - dostojni władcy tych terenów. Późny lunch i powrót do Arushy. Kolacja.
Nocleg w hotelu klasy turystycznej.

14 dzień: TREKKING NA KILIMANDŻARO
Marangu (1860 m n.p.m.) – Mandara Hut (2750 m n.p.m.)
Przejazd na teren Parku Narodowego Kilimandżaro. Przekroczenie bramy parku i rozpoczęcie trekkingu najprostszą trasą zwaną Marangu Route lub w slangu miejscowych „Coca-Cola Route”. Przejście przez tropikalny górski las deszczowy do schroniska Mandara Hut (2750 m n.p.m.) zajmie nam około 3-4 godz. W trakcie trekkingu nocujemy w schroniskach. Trzy posiłki dziennie przygotowywane przez kucharza.
Nocleg w schronisku górskim

15 dzień: TREKKING NA KILIMANDŻARO
Mandara Hut (2750 m n.p.m.) – Horombo Hut (3780 m n.p.m.)
Opuszczamy las deszczowy, trasa wiedzie przez otwarte tereny wrzosowisk i wąwozów. Po raz pierwszy możemy ujrzeć nasz cel wyprawy - ośnieżoną krawędź krateru Kibo. Przejście do następnego schroniska Horombo Hut (3780 m n.p.m.) zajmie nam około 5-ciu godzin.
Nocleg w schronisku górskim

16 dzień: TREKKING NA KILIMANDŻARO
Horombo Hut (3780 m n.p.m.) – aklimatyzacja na 4100 mn.p.m - Horombo Hut (3780 mn.p.m.)
Całodniowy pobyt w Horombo Hut celem lepszego zaaklimatyzowania się. Wejście na wysokość 4100 m n.p.m pod drugi wierzcho-łek Kilimandżaro, Mawenzi. Powrót do Horombo Hut.
Nocleg w schronisku górskim

17 dzień: TREKKING NA KILIMANDŻARO
Horombo Hut (3780 m n.p.m.) – Kibo Hut (4700 m n.p.m.)
Dziś czeka nas 5-6-cio godzinne przejście do Kibo Hut (4700m n.p.m.). Tym razem wchodzimy w bezkresne morze zastygłej lawy, zwane „siodłem”. Prawdziwie księży-cowy, pustynny krajobraz. Nocleg, a raczej krótka drzemka przed atakiem na szczyt.

18 dzień: TREKKING NA KILIMANDŻARO
Kibo Hut (4700 m n.p.m.) - Gilmans Point (5685 m n.p.m.) – Uhuru Peak (5895 m n.p.m) - Horombo Hut (3780 m n.p.m.)
Wyruszamy przed północą tak, aby po około 5-6 godzinach wraz z pierwszymi promieniami słońca stanąć na dachu Afryki. Z pomocą słońca przejdziemy na brzeg krateru - Gilmans Point (5685 m n.p.m.), by nareszcie po kolejnych 2 godzinach osiągnąć upragniony szczyt - Uhuru Peak (5895m n.p.m.). Pamiątkowe zdjęcia i powrót na ścieżkę. Zejście do Kibo Hut na krótki odpoczynek i niżej na nocleg do Horombo Hut.
Nocleg w schronisku górskim

19 dzień: TREKKING NA KILIMANDŻARO
Horombo Hut (3780 m n.p.m.) - Marangu (1860 m n.p.m.)
Zejście do bramy parku. Odebranie dyplomów upamiętniających nasz wyczyn i przejazd do Arushy. Tu czeka nas upragniony odpoczynek.
Nocleg w hotelu klasy turystycznej.

20 dzień: ARUSHA - ZANZIBAR
Transfer na lotnisko i przelot na Zanzibar, a potem do urokliwej wioski na północnym cyplu Zanzibaru - Nungwi.
Nocleg w chatkach lub bungalowach.

21- 22 dzień: ZANZIBAR (Nungwi)
Dwudniowy pobyt w „trampowym” kurorcie Nungwi, która obecnie dzięki nurkowaniu i przemiłej atmosferze, przyciąga podróżników i globtroterów z całego świata. Na plaży w Nungwi znajduje się kilka restauracji specjalizujących się w owocach morza oraz bary, w których można się także bawić w nocy. Na Zanzibarze będziemy wypoczywać na plażach w okolicach Nungwi. Chętni będą mogli odbyć fakultatywną wycieczkę na plantacje przypraw.
Nocleg w chatkach lub bungalowach.

23 dzień: ZANZIBAR (Stone Town)
Po przyjeździe do kamiennego miasta Stown Town, zakwaterujemy się. Potem będziemy spacerować po urokliwych, wąskich uliczkach tajemniczego miasta, gdzie w zaułkach schowane są meczety, chrześcijańskie kościoły, a nawet hinduistyczna świątynia. Będziemy mieć tez czas na ostanie przed wyjazdem zakupy pamiątek. Pod koniec dnia, przy cynamonowej, wonnej herbacie w kawiarni „Africa Hall”, pożegnamy bajeczną „wyspę przypraw”.
Nocleg w hotelu klasy turystycznej.

24 dzień: ZANZIBAR - DAR ES SALAM - wylot do POLSKI
Przepłynięcie do Dar Es Salam i wylot do Polski.
 
25 dzień: przylot do POLSKI
 
Cena:  4600 USD / 3030 EUR / 2750 GBP
nie obejmuje przelotu (3500 PLN - 6000 PLN)
 
I rata: opłata rezerwacyjna 1000 zł płatna przy zapisie
II rata: 4050 USD/2670 EUR/2420 GBP (- I rata) x kurs sprzedaży NBP płatna na 30 dni przed rozpoczęciem imprezy
III rata: 550 USD - uczestnik zabiera ze sobą

Wszystkie terminy
19.01-12.02.2010  AF_SAFKILI_01_0110  termin odwołany
23.02-19.03.2010  AF_SAFKILI_01_0310
07.07-31.07.2010  AF_SAFKILI_01_0710
15.08-07.09.2010  AF_SAFKILI_01_0810
10.10-03.11.2010  AF_SAFKILI_01_1009
 
Cena obejmuje:
- przelot Arusha - Zanzibar
- safari w Kenii i Tanzanii (przejazdy jeepami, lokalni przewodnicy, bilety do parków narodowych)
- noclegi pod namiotami na terenie parków narodowych, w hotelach turystycznych (Nairobi, Arusha, Stone Town), w bungalowach w Nungwi - wyżywienie 3 posiłki dziennie)
- 6 dniowy trekking na Kilimandżaro (opłaty wstępów, wynajęcie tragarzy i przewodników, noclegi, wyżywienie)
- opieka licencjonowanego polskiego pilota MK Tramping,
- ubezpieczenie NW i KL oraz bagażu
- przejazdy lokalnymi środkami
- wiza do Kenii i Tanzanii
- wszelkie napiwki na safari i Kilimandżaro
- dodatkowo płatny bilet lotniczy: Warszawa – Nairobi / Dar Es Salaam – Warszawa
 
Cena nie obejmuje:
- wyżywienia ok. 10 $ dziennie (ok. 100 $),
- własnych wydatków,
- wycieczek fakultatywnych
 
CIEKAWOSTKI:

Kilimandżaro – święta góra Afryki
Kilimandżaro w języku suahili znaczy: „lśniąca góra”, ponieważ w słońcu Afryki, widoczny nawet z odległości 150 km szczyt rzeczywiście błyszczy. Dla Afrykańczyków ten najwyższy szczyt kontynentu jest górą święta. Według jednej z legend podobno dusze zmarłych zamieszkują zbocza Kilimandżaro. Ale nie tylko dla tubylców góra ta jest wyjątkowa – rozsławił ją przecież i znany pisarz Hemingway w swojej powieści „Śniegi Kilimandżaro”, i słynny podróżnik niemiecki – Hans Mayer, który jako pierwszy wspiął się na jej szczyt w 1889 r. Wchodząc na najwyższy stożek tego wulkanu – Kibo (5895 m n.p.m.), będziemy mogli przejść w ciągu kilku dni przez wszystkie strefy klimatyczne - od klimatu równikowego u podnóża góry po polarny na jej szczycie. No i zaobserwujemy też niezwykłe bogactwo przyrody: lasy deszczowe z drzewami kamforowymi, figowcami i paprociami, wrzosowiska, skąpą roślinność alpejską, a na końcu pola penitentów – lodowych iglic sięgających 3 metrów. Hemingway pisał o niej: „Wielka jak cały świat, wspaniała, wysoka i niewiarygodnie biała w blasku słońca”. Czyż nie jest to cud wart wysiłku?

Zanzibar – afrykański raj.
W odróżnieniu od Afryki kontynentalnej, tu dominują klimaty arabskie. Arabowie, przybywając tu w X w., nazwali wyspę „Zinj el Barr”, czyli „ziemia czarnych ludzi”. Okolice Nungwi słyną z najciekawszych raf koralowych na Zanzibarze. Z pewnością będzie to czas relaksujący, bo to wyspa, gdzie zewsząd słyszy się: „Hakuna matata”, czyli „Spoko, nie ma problemu”. Z jednej strony przypomnimy sobie trochę o luksusach rodem z Europy, a z drugiej oddamy się błogiemu lenistwu na dziewiczych, wręcz bajkowych plażach egzotycznej Afryki. Czas wolny możemy np. poświęcić na nurkowanie lub na plażowanie przy filiżance aromatycznej kawy przyprawionej kardamonem lub schłodzonej mleczkiem kokosowym. Istnieje również możliwość wykupienia fakultatywnych wycieczek organizowanych przez nasz hotel lub lokalne biura turystyczne. W ofercie są takie atrakcje jak: zwiedzanie Stone Town (zabytkowa dzielnica stolicy), rejs łodzią po oceanie, spacer po targu rybnym w Mkokotoni czy wizyta na plantacji przypraw.

Nowa moda: „masajomania”
Uwierzyli bogu Emk-Ai, że specjalnie wyróżnił ich ofiarowując im krowy, deszcz i ... kobiety. Dlatego Masajowie uważają całe bydło świata za swoje. Mimo że upłynęło wiele pokoleń, ten nilocki lud, który przywędrował gdzieś znad Nilu na sawanny Kenii i Tanzanii, nadal zyje w bardzo tradycyjny sposób, chlubiąc się swoimi zwyczajami. Żeby zachować swą kulturę i nie dopuścić do wpływów cywilizacji Białego Człowieka, Masajowie nie posyłają dzieci do szkół, izolują się od Białych, ale i od tubylców, którzy postanowili żyć w bardziej nowoczesny sposób. Nie raz też przepędzali misjonarzy, dlatego prawie nikt wśród czarnych wojowników nie uległ chrystianizacji. Ci dumni ludzie sami siebie postawili na marginesie życia społecznego Afryki, stanowiąc swoisty żywy skansen, ale bynajmniej nie są z tego powodu niezadowoleni. Przybywający na ich tereny „Mzunga” (Biali), mają sposobność czasem zobaczyć z bliska Masajów. I o dziwo, to nie Masajowie ulegają kulturze Białych, ale odnotowuje się przypadki Europejczyków czy Amerykanów, którzy zapragnęli zostać Masajami! Psychiatrzy twierdzą, że to rodzaj choroby psychicznej, której nawet nadano nazwę: „masaitis”. Trudno zawyrokować, czy takie zachowania wywołane są słabością psychiczna prowadzącą do choroby czy raczej siłą oddziaływania tej fascynującej kultury. Masajowie żyją skromnie. Ich podstawą żywienia jest wołowina i mleko, niekiedy mieszane z krwią krowy. W stroju dominuje czerwień – znak rozpoznawczy Masajów. Mężczyźni noszą zazwyczaj rodzaj pledu w czerwono czarną kratę, a kobiety gładkie, grube czerwone tkaniny narzucone na ramię. Prócz tego zarówno mężczyźni, jak i kobiety noszą wiele ozdób wieszanych na szyi, przegubach rąk i nóg i w uszach. Uszy zresztą są tak bardzo obwieszone biżuterią w postaci kości, kołków i koralików, ze zazwyczaj sięgają... ramion. Zaskakujące są też fryzury – tutaj mężczyźni noszą warkocze, natomiast kobiety golą głowy na łyso. Ten wojowniczy lud nie stworzył nigdy narodu, mimo ze zwyczaje poszczególnych plemion są prawie identyczne. Co prawda bywali wodzowie skupiający klany, jak choćby słynny Mbatian, ale Masajowie bardzo cenią sobie niezależność, więc nigdy nie stworzyli narodu. Poza tym ich krewki temperament byłby dodatkową przeszkodą. Upór w postępowaniu i konsekwencja, z jaką pielęgnują swoją kulturę związana jest także z licznymi tabu, których przekroczenie stanowiłoby poważny występek. Na przykład zabrania się małżeństw między członkami własnej rodziny, dziewczęta nie mogą poślubić mężczyzny w podobnym do swojego wieku, wszyscy muszą poddać się obrzezaniu, nie można uprawiać seksu z osobą nieobrzezaną, zmarłe osoby, które nie dożyły sędziwego wieku ok. 60 lat pozostawia się na sawannie na pożarcie hienom (Masajowie nie wierzą w życie pozagrobowe). Można by jeszcze wiele opowiadać o tym oryginalnym plemieniu, ale może lepiej po prostu pojechać do Tanzanii i samemu się przekonać, czy rzeczywiście tak bardzo czarują.
 

 

  

 

 

      


Strona główna - Mapa portalu - O Nas... - Współpraca - Reklama - Praca - Forum EcoTravel - LinkiKontakt


Link Exchange: Jurajska Przygoda | Ojców | Parki Narodowe | Pieskowa Skała | Noclegi | Beta.Ecotravel.pl | add link...


Copy Rights by EcoTravel 2002-2010 All Rights Reserved