Dodaj do ulubionych

Startuj z Serwisem EcoTravel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

BHUTAN - INDIE

(Assam-Orisa-Kalkuta) 2010

Bhutan,Indie

17 dni


Kalkuta – Bhubaneshwar – Puri – Konarak – Guwahati – Samdrup Jongkhar – Trashigang – Mongar – Jakar – Bumthang – Trongsa – Wangdue – Punakha – Thimphu - Paro
 
TERMINY:
05.04–22.04.2010
26.04–13.05.2010
20.09-07.10.2010
18.10–04.11.2010
 
CENA: 7 380 PLN + 3 270 USD
I rata: 800 PLN płatne przy zapisie
II rata: 7 380 PLN + 3 270 USD x kurs sprzedaży NBP - na 35 dni przed terminem wyjazdu (minus I rata)

CENA ZAWIERA:
- bilet lotniczy na trasie Warszawa – Kalkuta, Bhubaneshwar – Kalkuta – Guwahati, Paro – Kalkuta - Warszawa,
- wizy: indyjska, bhutańska,
- opieka pilota,
- transfery lotnisko - hotel - lotnisko,
- przejazdy wewnętrzne mikrobusami,
- zakwaterowanie: hotele 3* pokoje 2-osobowe z łazienkami, standard lokalny
- bilety wstępu,
- wyżywienie: Indie – śniadania, Bhutan - 3 posiłki dziennie typu bufet;
- ubezpieczenie Warta (KL 30 000 EUR i NNW 5 000 PLN)

 
CENA NIE ZAWIERA:
- zwyczajowych napiwków: 60 USD
- dopłata do pokoju 1-os.: 1900 PLN

DZIEŃ 1
Zbiórka uczestników wyprawy na lotnisku w Warszawie. Wylot do Kalkuty przez jeden z europejskich portów lotniczych.

 
DZIEŃ 2
Przylot do Kalkuty. Transfer do hotelu. Nocleg.Około południa transfer na dworzec kolejowy. Przejazd pociągiem z Kalkuty do Bhubaneshwar. Przyjazd do Bhubaneshwar w godzinach wieczornych. Transfer do hotelu na nocleg.

 
DZIEŃ 3
Po śniadaniu zwiedzanie Bhubaneshwar: świątynie Brahmeshwar i Parasurameshwar z VII wieku, w której dominują rzeźby Ganeśi i jego brata Kartikei na pawiu. Następnie – najlepsze przykłady sztuki Orisy – świątynie Rajarani i Linga Raja (tylko z zewnątrz) poświęcona Panu Trzech Światów (Śiwie), której masywne ściany otaczają wysoką na 45 m wieżę świątynną oraz pomniejsze sanktuaria ku czci Parwati, Gopalini i Bhubanewshwari. Także zespół świątynny Mukteshwara, który jest kolejną perłą architektury Orisy. Po południu, wycieczka do wzgórz Khandagiri i Udaigiri, niegdyś zamieszkałych przez dżinijskich ascetów, którzy wykuli swoje cele w litej skale. Nocleg w Bhubaneswar.


DZIEŃ 4
Wyjazd do Puri (64 km), po drodze Konarak – świątynia Słońca z XIII wieku, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. O przyczynach budowy tej potężnej świątyni, opuszczonej już w XVII wieku, nic zupełnie nie wiadomo. Przejazd do Puri, jednego z świętych miejsc hindu w Orisie oraz jednego z większych centrów pielgrzymich w Indiach. Po południu, zwiedzanie świątyni Jagannatha (tylko z zewnątrz) poświęconej Wisznu, wzniesionej w XII wieku. Coroczna procesja potężnych kolorowych wozów podczas święta Rath Jatra upamiętnia podróż Kriszny z Gokhulu do Mathury. Powrót na nocleg do Bhubaneswar.

 
DZIEŃ 5
Przelot samolotem: Bhubaneshwar – Kalkuta i dalszy lot Kalkuta – Guwahati. Przylot. Transfer do hotelu. Nocleg w Guwahati.

 
DZIEŃ 6
Po śniadaniu zwiedzanie Guwahati – świątynia Kamakhya położona na Nilachal Hill z widokiem na rozlewiska rzeki Brahmaputry. Po południu, przejazd do Samdrup Jongkhar. Po drodze, wioska Hajo ze stara kuźnią i obróbką metalu oraz wioska Sualkuchi z warsztatami tkackimi jedwabiu, gdzie wyrabiany jest złoty muga. Po drodze, liczne postoje na punktach widokowych i wreszcie przekroczenie granicy indyjsko-bhutańskiej. Dojazd do Samdrup Jongkhar, zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg.

 
DZIEŃ 7
Przejazd do Trashigang. Podglądanie wyłaniającego się z mgieł zaczarowanego świata Królestwa Bhutanu – strome podjazdy z Niziny Gangestańskiej na pierwsze wzgórza Himalajów, przejazd przez zawsze zamgloną Przełęcz Jonphula (2300 m.n.m.p.) i niewielkie, urocze osady wiejskie. Mijamy Kanglung, pierwszą bhutańską wyższą uczelnię (1978), rozłożoną na potężnym suchym płaskowyżu i wjeżdżamy w najbardziej zaludniony dystrykt Bhutanu. Przyjazd do Trashigang w godzinach wieczornych. Kolacja i nocleg.

 
DZIEŃ 8
Po śniadaniu, zwiedzanie Trashigang Dzongu, siedzibę władz administracyjnych i wspólnoty klasztornej ze szkoły drukpa. Klasztor, usytuowany na wysokim niedostępnym skalnym cyplu, został wzniesiony w 1667 przez Mingyur Tenpę, Trzeciego Świeckiego władcę Bhutanu. Spacer jedyną uliczką uroczego miasteczka, zbudowanego w całości na górskiej ostrodze. Dalsza droga powiezie nas przez niezwykłe serpentyny Yadi Zigs, wijące się przez pola kukurydzy i zagajniki bananowców aż do Mongar, miasta zbudowanego nie w dolinie, lecz na zboczu góry. Kolacja i nocleg.

 
DZIEŃ 9
O poranku zwiedzanie Mongar Dzongu, pochodzącego dopiero z początku XIX wieku, lecz budowanego w stylu starodawnych fortec obronnych. Następnie przejazd do Bumthangu, kompleksu czterech dolin – Chumey, Choekhor, Tang i Ura, usytuowanych na wysokości od 2600 m do 4000 m n.p.m., uważanych za najpiękniejsze doliny Bhutanu. Po drodze, ruiny Śongar Dzongu (z roku 1100), niegdyś kontrolującego drogę między Bhutanem centralnym a wschodnim oraz manufaktura Yathra promująca wyroby z wełny owczej. Przejazd przez gęste lasy iglaste przełęczy Yutongla (3400 m) i Thumsingla (3800 m), których poszycie porastają rododendrony. Kolacja i nocleg w szwajcarskiej farmie w Jakar.

 
DZIEŃ 10
Zwiedzanie świętego regionu Bumthang, którego klasz­tory Jambey Lhakhang i Kurje Lhakhang z VIII wieku pozostają absolutnie najświętszymi w całym Bhutanie (miejsca medytacji Guru Rimpoche). Następnie, równie niezwykły Thangbi Lhakhang wzniesiony w 1470 roku, którego bramę z żelaznych łańcuchów wykonał sam Pema Lingpa. Przejazd wiszącym mostem do Pałacu Wandgducholing, wspaniałej budowli opuszczonej przez władców 60 lat temu, który był miejscem szkoleń dla dawnych administratorów regionu. Po lunchu, zwiedzanie Jakar Dzongu, siedziby administracji dystryktu, jedynego dzongu w kraju nie będącego zgromadzeniem zakonnym. Świątynia Tamshing Lhakhang zachowała najstarsze malowidła Bhutanu i przechowała do dziś tradycję nauk Pema Lingpy wraz z jego płaszczem wykonanym z łańcucha. Na zakończenie dnia – maleńka ukryta wśród pól świątynia Konchogsum ze słynnym dzwonem z inskrypcją w języku tybetańskim. Powrót na kolację do hotelu. Nocleg w Jakar.

 
DZIEŃ 11
Wczesne śniadanie i wyjazd do Punakhi. Przejazd przez przełęcz Pelala (3300 m ), tradycyjnie uważaną za punkt graniczny między środkowym i zachodnim Bhutanem. Zwiedzanie Trongsa Dzongu (2300 m), wzniesionego przez Shabdrunga Ngawang Namgyela w 1647 roku, który stał się rodowym domem Łangczuków, bhutańskiej rodziny królewskiej; to stąd właśnie Ugjen Łangczuk pierwszy król Bhutanu, rozpoczął rządy nad krajem. Dzięki strategicznej pozycji dzongu każdy wcześniejszy penlop (dowódca) Trongsy mógł skutecznie kontrolować cały wschodni region. Po lunchu, zatrzymanie się przy czortenie Chendbji, zbudowanego w XVIII wieku na wzór stupy Swayambhunath w Katmandu – Lama Shida z Tybetu wzniósł go, by ukryć szczątki zabitego w tym miejscu demona. Dalsza jazda i zwiedzanie Wangdu Dzongu, pięknie usytuowanego w zakolu dwóch rzek. Spacer po miasteczku Wangdu. Przyjazd do Punakha w godzinach wieczornych, kolacja i nocleg.

 
DZIEŃ 12
Po śniadaniu, krótki treking (1 ½ godz.) do czortenu Khamsum Yueling Namgyel, wzniesionym współcześnie przez Królową Aszi (wyświęcony w 1999 roku). Następnie wizyta w typowym domu bhutańskim. Zwiedzanie Punakha Dzongu, zbudowanego przez Shabdrung Ngawang Namgyala w 1637 roku jako ośrodek religijny i administracyjny regionu. Dzong, zniszczony przez cztery katastrofalne pożary i powodzie, kołyszący się jak statek na kotwicy w strategicznym punkcie u zbiegu rzek Pho Chu i Mo Chu, został całkowicie odrestaurowany przez obecnego króla.Lunch w restauracji w Punakha. Po lunchu, spacer przez pola do Chime Lhakhang, świątyni jogina Drukpy Kuenleya, powszechnie zwanego "boskim szaleńcem". Powrót do hotelu w Punakha, kolacja i nocleg.

 
DZIEŃ 13
Po śniadaniu, wyjazd do Thimphu przez przełęcz Dochula (3050 m). Przyjazd do stolicy Bhutanu, zakwaterowanie w hotelu i lunch. Zwiedzanie: czorten zbudowany ku czci trzeciego króla Bhutanu, Biblioteka Narodowa z kolekcją świętych ksiąg buddyjskich z VIII wieku, rezerwat chroniący stadko takinów (narodowe zwierzę Bhutanu o głowie kozy i tułowiu krowy). Pod wieczór, wizyta w buddyjskim klasztorze żeńskim. Czas wolny na zakupy. Powrót do hotelu. Kolacja i nocleg.

 
DZIEŃ 14
Dalsze zwiedzanie Thimpu – Poczta Królewska i kolekcje znaczków. Tashichho Dzong, siedziba władzy królewskiej Bhutanu – wzniesiony w 1641 roku dzong został całkowicie odrestaurowany w 1965 roku przez poprzedniego króla, Jigme Dorji Wangchucka. Szkole malarstwa i rzemiosła artystycznego. Po lunchu przejazd do Paro. Drukgyel Dzong, czyli Fort Zwycięstwa skąd ludność doliny odparła kilka groźnych najazdów Tybetańczyków. Z ruin rozpościera się wspaniały widok na ośnieżony wierzchołek Góry Jhomolhari. Zwiedzanie świątynii Kyichu, jednej z trzech świątyń tzw. „granicznych” zachowanych do dnia dzisiejszego spośród 108 zbudowanych w VIII wieku przez władcę tybetańskiego; dwie ocalały w Bhutanie, a jedna w Tybecie - słynna Jokhang w Lhasie. Wieczorem spacer po mieście Paro i kolacja w miejscowej restauracji. Nocleg.

 
DZIEŃ 15
Po śniadaniu treking (a raczej zwyczajny górski spacer) do wznoszącego się na skałach klasztoru Taktsang (2950 m n.p.m.). Jest to jedno z najświętszych miejsc w Bhutanie, tajemnicze i owiane niejedną legendą, wciąż odwiedzane przez rzesze pielgrzymów. Po lunchu, zwiedzanie Ta Dzongu, dawniejszej strażnicy przyfortecznej, dziś – jedynego Muzeum Narodowego w Bhutanie (jedno z najlepszych w Azji). Następnie Paro Rinpung Dzong, do którego prowadzi tradycyjny kryty most Nemi Zam, skąd roztacza się wspaniały widok na klasztor – istny cud architektury – i na całą dolinę Paro. „Forteca klejnotów”została wzniesiona za panowania Shabdrung Ngawang Namgyala w 1646 roku, a w niedawnych czasach posłużyła jako dekor do filmu „Mały Budda”. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.

 
DZIEŃ 16
Wylot z Paro wcześnie rano. Przylot do Kalkuty i transfer do hotelu. Po południu, zwiedzanie Domu Matki Teresy oraz Domu Misjonarzy Miłosierdzia wraz ze świątynią Kalighat. BBD Bagh, przejazd do Belur – Ramakrishna Mission, świątynia Dakshineshwar, Victoria Memorial, wzniesiony ku czci Królowej Wiktorii, a dziś jedyne wspomnienie panowania Brytyjczyków i znajdujące się tam Muzeum Narodowe ze skarbami sztuki indyjskiej. Powrót do hotelu. Nocleg w Kalkucie.

 
DZIEŃ 17
Leniwe przedpołudnie, pakowanie i czas wolny. Około godz.10:00 dalsze zwiedzanie Kalkuty – Ogród Botaniczny i wybrzeża rzeki Hughli, dopływu Gangi. Przejazd przez Eden Gardens, Place Dalhousie i Writers Building. Czas wolny na zakupy. Pożegnalna kolacja i transfer na lotnisko.

 
DZIEŃ 18
Wylot do Polski przez jeden z portów europejskich.


 

  

 

 

      


Strona główna - Mapa portalu - O Nas... - Współpraca - Reklama - Praca - Forum EcoTravel - LinkiKontakt


Link Exchange: Jurajska Przygoda | Ojców | Parki Narodowe | Pieskowa Skała | Noclegi | Beta.Ecotravel.pl | add link...


Copy Rights by EcoTravel 2002-2010 All Rights Reserved