Dodaj do ulubionych

Startuj z Serwisem EcoTravel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

Dzika Papua, potomków Łowców Głów  INDONEZJA

(Irian Jaya, Biak, Bali) 2010

22 dni

Indonezja

samolot


Dzika Papua, potomków Łowców Głów INDONEZJA (Irian Jaya, Biak, Bali)

Podczas tej niesamowitej wyprawy będziemy podziwiać koralowe wysepki otoczone turkusowymi wodami Pacyfiku, udamy się w głąb dzikiej dżungli, poznamy niesamowite plemiona, których sposób życia przypomina prymitywną epokę neolityczną, prowadzące zbieracko-łowiecki tryb życia i posługujący się prostymi narzędziami. Żyje tu słynne plemię Dani, z którego mężczyźni zasłaniają swoje przyrodzenie jedynie osłonami z tykwy. Zagłębimy się w dziewiczą przyrodę, będziemy spać w tradycyjnych chatach na drzewach, zobaczymy kilkusetletnie mumie wodzów plemiennych, poznamy potomków łowców głów, wyruszymy na trekking w dżungli, by dotrzeć do Korowajów znanych z kanibalizmu. Następnie spłyniemy łodzią wzdłuż rzeki, wokół której mieszkają legendarni rzeźbiarze z plemienia Asmatów. Wiele z tych miejsc, do których dotrzemy, do lat 30. XX w. było całkowicie odizolowanych od świata zewnętrznego, dzięki czemu miejscowe tradycje nadal są kontynuowane i możemy je poznawać w prawie niezmienionej postaci. Po męczącej wyprawie w wilgotnej, gorącej dżungli udamy się na Bali, gdzie odpoczniemy na rajskich plażach.

CIEKOWOSTKI – PLEMIONA PAPUI

DANI
Około 250 tysięcy członków plemienia Dani zamieszkuje Dolinę Baliem i jej okolice. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu żyli oni w całkowitej izolacji od świata zewnętrznego, od którego oddzielały ich bagna i góry. Od setek lat tutejsze tradycje niewiele się zmieniły, co możemy obserwować na przykładzie ich wyjątkowego stroju – mężczyźni oprócz nakryć głowy noszą jedynie kotekę - osłonę z tykwy zakrywającą przyrodzenie. Nadal hodują oni świnie i używają siekier z kamiennymi ostrzami, nie wytwarzają ceramiki, która uważane jest za etap wyjścia z kultury pierwotnej, a ich technologia bardzie przypomina czasy neolityczne w pozostałych częściach świata.

KOROWAJOWIE
Korowajowie słyną z tego, że prawdopodobnie wciąż kultywują rytualny kanibalizm. Prowadzą zbieracko-łowiecki tryb życia, zamieszkują bagniste tereny porośnięte drzewami sagowymi, z których wytwarzają mączkę stanowiącą podstawę ich żywienia, zaś proteiny uzyskują z larw żuków. Polują przede wszystkim na dzikie świnie, ptaki, węże i insekty. Jako pożywienie służą im również liście palm i owoce chlebowca. Korowajowie żyją razem w kilkuosobowych grupach rodzinnych w chatach budowanych na drzewach, których wysokość może osiągać nawet 50 metrów, zwłaszcza gdy teren jest niebezpieczny. Jednak zazwyczaj domy znajdują się na wysokości od 6 do 25 metrów. Podobnie jak Dani używają kamiennych siekierek, noży z kości oraz innych prostych narzędzi z drewna. Do dekoracji ciała służą im kości ze skrzydeł latających lisów, które wkładają do nosa, a z zębów psów i świń wytwarzają naszyjniki. Kobiety noszą tylko spódniczki z traw, a mężczyźni swoje przyrodzenie zakrywają jedynie liściem, a niektórzy połówką orzecha.

ASMACI
Asmaci to prawdopodobnie najbardziej znana grupa etniczna na Papui i to nie tylko jako łowcy głów, ale również jako wspaniali rzeźbiarze. Jednak nadal oprócz niesamowitych rzeźb, w wielu wioskach można zobaczyć trofea łowców głów. Ich nazwa najprawdopodobniej pochodzi od słowa „As Akat”, które w języku Asmatów oznaczona „Prawego człowieka” lub od „Osamat”, co tłumaczone jest jako „Człowiek z drzewa”. Jednak sąsiednie plemię Mimika uważa, że ich nazwa oznacza „Jedzący ludzi”. Około 70-tysięczne plemię Asmatów dzieli się na dwie główne grupy: zamieszkującą wybrzeża oraz ląd. Posiadają one różne dialekty, style życia, strukturę plemienną i ceremonie. Dawniej rodziny żyły razem w domach sięgających 28 metrów długości, które nadal są używane, ale tylko przez kawalerów jako wspólne miejsce spotkań. Wzdłuż rzek niektórzy Asmaci nadal żyją w chatach na szczytach drzew. Żywią się mączką pozyskiwaną z sagowców, ślimakami, małżami, rybami, larwami owadów zbieranych z gnijących drzew sagowych, które spożywają w trakcie rytualnych tańców.


1-2 dzień: WARSZAWA -JAKARTA - BIAK
Spotkanie na Międzynarodowym Lotnisku Okęcie w Warszawie - hala odlotów przy stanowisku odpraw MK Tramping, ok. 2 godz. przed planowanym odlotem. Wylot do Jakarty. Przylot do Jakarty następnego dnia w godzinach popołudniowych. Przesiadka na samolot i wylot na wyspę Biak.

3 dzień: BIAK
Przylot nad ranem na Biak. Aklimatyzacja i odpoczynek po ciężkim locie na tropikalnej, pełnej dziewiczych plaż wysepce Biak. Dla chętnych możliwość nurkowania na licznych rafach koralowych, lub zwiedzanie licznych wraków samolotów i statków z czasów II wojny światowej
Nocleg w hotelu klasy turystycznej.

4 dzień BIAK - JAYAPURA
Przelot do głównego i w zasadzie jedynego miasta Irian Jaya, Jayapury. To ostatni przyczółek cywilizacji i jedyny skrawek wyspy w pełni oswojony przez rządzących nią od 1963 roku Indonezyjczyków. To także okazja skosztowania mało popularnej w głębi lądu typowej indonezyjskiej kuchni podczas kolacji w naszym hotelu. Tego udajemy się nad malownicze jezioro Sentani oraz na miejscowy targ.
Nocleg w hotelu klasy turystycznej

5 dzień: JAYAPURA – WAMENA
Przelot do Wameny w Dolinie Baliem. To zakurzone miasteczko ukryte w sercu wyspy przypomina nastrój Dzikiego Zachodu. Jednak zamiast dzikich Indian, tereny te otoczone są gęstą dżunglą zamieszkałą przez tajemniczych Papuasów. Ich dumnie odziani w amerykańskie t-shirty bardziej cywilizowani krewniacy kręcą się po miasteczku niczym bezrobotni kowboje, oferując swoje usługi przewodników. Za niewielką dodatkową opłatą uczestnicy wyprawy, którzy nie chcą nosić swojego bagażu w trakcie trekkingu, mogą wynająć sobie tragarzy. Po przylocie do Wameny pojedziemy do malutkiej wioski, w której zobaczymy 250-letnią mumię i odwiedzimy lokalne osady lub wejdziemy na górę Mili, na której będziemy mogli obserwować jak kobiety z plemienia Dani w prymitywny sposób wydobywają sól na szczycie góry. Po południu poznamy sposób życia członków Dani.
Nocleg w hotelu klasy turystycznej.

6-8 dzień: TREKKING W DOLINIE BALIEM
Wyruszamy na 3-dniowy trekking w głąb kraju. Region ten był jednym z ostatnich odkrytych zamieszkałych fragmentów ziemi. Świat zewnętrzny dowiedział się o nim dopiero w połowie XX wieku, ale niewiele od tego czasu się tu zmieniło. Tubylcy z plemienia Dani nadal ubierają się głównie w spódniczki z trawy (niezamężne dziewczyny) i drewniane pokrywki z tykwy na typowo męską część ciała (panowie). Głowy przystrajają barwnymi pióropuszami, a nosy ozdobami z kości, a tradycje plemienne nie zmieniły się tu od setek lat. Gdyby ktoś był taką wolną Papuaską zainteresowany, musi pamiętać, że mężczyzna może mieć tu tyle żon na ile go stać. Za każdą musi zapłacić określoną ilością świń. Jeżeli będziemy mieli szczęście, możemy trafić na lokalne wesele, podczas którego mieszkańcy wioski pieką świnie, upijają się, a następnie odgrywają udawane wojny klanowe. Jednak lepsze to, niż obserwacja lokalnych rytuałów pogrzebowych, kiedy krewne zmarłego z żalu odcinają sobie kawałki palców. Wędrujemy przez porośnięte dżunglą wzgórza, ucząc się jej, dowiadując, co może stać się źródłem pożywienia, a co śmiercionośną trucizną. Nasz południowy posiłek spożywamy wprost z liści bananowca. Kąpiemy się w ukrytych w lasach wodospadach, przekraczamy rzeki gdzie nasi przewodnicy wskazują nam miejsca, gdzie przychodzą pić zwierzęta. Często zatrzymujemy się na postoje w wioskach, a w jednej z nich odwiedzimy placówkę misjonarzy próbujących nawracać wyznających prymitywne religie tubylców. Tempo dostosowane jest do najwolniejszej osoby w grupie i każdy ma czas rozstawić statyw i zbierać wspaniałe zdjęcia. Noce spędzamy w chatach tubylców, przypatrując się ich wieczornej krzątaninie przy ognisku. To jedno z bardziej niesamowitych doświadczeń dla zmęczonych hałasem polskich miast. Noc w hamaku na werandzie nasłuchując dziwacznych dźwięków dżungli. Ostatniego dnia schodzimy z powrotem do Wameny, aby spędzić noc w hotelu.
Noclegi w chatach miejscowej ludności.

9 dzień: WAMENA - YANIRUMA
Po śniadaniu godzinny przelot misjonarską awionetką do osady Yaniruma, gdzie wylądujemy na małym pasie startowym w samym sercu lasu deszczowego. Miejsce to zostało otwarte dla turystów dopiero w latach 80. XX w i nadal docierają tu tylko niewielkie grupy podróżników i antropologów. Tutejsze tereny zamieszkane są przez plemię Korowajów znane ze swoich chat budowanych na drzewach. Członkowie tej grupy żyją w głębokim lesie deszczowym, a do czasu przybycia chrześcijańskich misjonarzy w latach 70. XX w. praktykowali kanibalizm. Po południu przepłyniemy przez rzekę Dairam, a następnie zagłębimy się w dżunglę w poszukiwaniu nadrzewnych chat i ich mieszkańców. W czasie trekkingu przez dziewiczą dżunglę poznamy tradycje jej mieszkańców i odwiedzimy ich domostwa budowane kilkanaście, a nieraz kilkadziesiąt metrów nad ziemią.
Nocleg w chatach na drzewach.

10 dzień: TREKKING W DŻUNGLI
Rano wyruszamy na trekking przez bagna i rzeki, po drodze poznajemy mieszkańców dżungli. Po 4-5 godzinach wędrówki, odpoczniemy po gorącym i wilgotnym dniu w nadrzewnych chatach na wysokości 10-40 metrów nad ziemią.
Nocleg w chatach na drzewach.

11-12 dzień: SPOTKANIA Z KOROWAJAMI
Te 2 dni spędzimy z Korowajami, ostatnimi kanibalami Papui. Będziemy obserwować ich codzienne życie, zobaczymy m.in. jak pozyskują mączkę z pnia palmy sagowej, jak polują, łowią ryby i zbierają miejscowe przysmaki, takie jak larwy żuków żyjące w gnijących pniach drzew.
Nocleg w lokalnych domostwach.

13 dzień: KOROWAY – BASMAN
Dziś udajemy się w górę rzeki do Basman, osady która oddziela tereny zamieszkałe przez plemię Korowajów i Citak Mitak.
Nocleg w lokalnych domostwach.

14 dzień: BASMAN – SENGGO – JINAK
Po śniadaniu ruszamy drewnianą łodzią motorową w dół rzeki Dairam ku brzegom Morza Arafura przez tereny zamieszkałe przez członków plemienia Citak Mitak. W trakcie 7-8-godzinnego spływu zobaczymy miejscowych pływających w swoich czółnach, będziemy obserwować liczne ptaki i zwierzęta oraz wspaniałe gęste lasy.
Nocleg w lokalnych domostwach.

15 dzień: JINAK- ATSY- WIOSKA ASMATÓW
Rano znów wsiadamy do łodzi i płyniemy do wioski Asmatów. W trakcie 8-godzinnego spływu mijamy wielkie rzeki Wildemann i Sirets, obserwujemy życie w osadach położonych nad brzegami. Odwiedzimy tu długie domy mężczyzn, poznamy rytuały żyjących tu plemion i będziemy podziwiać rzeźby wyobrażające duchy przodków.
Nocleg w lokalnych domostwach lub szkole.

16 dzień: CEREMONIE ASMATÓW
Uczestniczymy w niezwykłych ceremoniach Asmatów - rytualnych śpiewach z bębnami, wyścigach czółnami i innych.
Nocleg w lokalnych domostwach.

17 dzień: WIOSKA ASMATÓW – AGATS
Rano czas na zakup tradycyjnych pamiątek wytwarzanych przez Asmatów, słynnych rzeźbiarzy. Następnie dalszy spływ do Agats. Po południu spacery wokół miejscowości, zwiedzanie targu i wizyta w lokalnym muzeum prezentującym najwybitniejsze przykłady rzeźby Oceanii.
Nocleg w hotelu klasy turystycznej.

18 dzień: AGATS / EWER – TIMIKA
Przelot z Agats do Timika. Czas wolny. Ostatnie zakupy.
Nocleg w hotelu klasy turystycznej.

19 dzień: TIMIKA-DENPASAR-KUTA BEACH
W godzinach porannych przelot do Denpasar na Bali. Po pełnej wrażeń, być może męczącej wyprawie na Papui nadszedł czas na zasłużony odpoczynek.
Nocleg w hotelu klasy turystycznej.

20 dzień: BALI
Wycieczka po Bali. Zwiedzamy największą na Bali świątynię Besakih położoną na zboczach wulkanu Gunung Agung, okolice wulkanu Kinbalu, ruiny świątyni Goa Gajah, oraz słynne tarasy ryżowe. W drodze powrotnej zatrzymujemy się w Ubud, centrum rękodzielnictwa na Bali. Zwiedzamy Monkey Forest (Małpi Gaj). Powrót do Kuta
Nocleg w hotelu klasy turystycznej

21 dzień: WYLOT DO POLSKI
Przejazd do Denpasar. Przelot do Jakarty. Wylot do Polski.

22 dzień: PRZYLOT DO POLSKI
 

Cena: 5400 USD
nie obejmuje przelotu
(3400 PLN - 4200 PLN)

I rata: opłata rezerwacyjna 1000 zł płatna przy zapisie
II rata: 5000 USD (- I rata) x kurs sprzedaży NBP płatna na 30 dni przed rozpoczęciem imprezy
III rata: 400 USD - uczestnik zabiera ze sobą

Wszystkie terminy
03.03-25.03.2010  Nr. oferty AA_IND/PAPL01_0110

Cena obejmuje:

TRANSPORT:
- lokalne przeloty małymi samolotami,
- czarter 7 osobowej awionetki z Wameny do Yanuruma
- przejazdy wynajętymi busami i łodziami,

ZAKWATEROWANIE:
- hotel klasy turystycznej w miastach, chaty miejscowej ludności i podobne w trakcie trekkingów,

ATRAKCJE:
- pozwolenia do parków narodowych,
- opieka miejscowych przewodników i dla chętnych tragarzy w trakcie trekkingów,
- pełne wyżywienie w trakcie trekkingów,

MK TRAMPING:
- licencjonowany polski pilot MK Tramping,
- ubezpieczenie NW i KLA oraz bagażu
- wszelkie napiwki

INNE:
- wiza indonezyjska
- miejscowe opłaty lotniskowe

- dodatkowo płatny bilet lotniczy:
Warszawa – Jakarta - Warszawa
 
Cena nie obejmuje:
- pozostałego wyżywienia min. 15 USD dziennie (80 USD)
- własnych wydatków
 
Szczepienia i zdrowie:
- szczepienia przeciwko żółtaczce typa A i B
- profilaktyka antymalaryczna

 

  

 

 

      


Strona główna - Mapa portalu - O Nas... - Współpraca - Reklama - Praca - Forum EcoTravel - Linki Kontakt


Link Exchange: Jurajska Przygoda | Ojców | Parki Narodowe | Pieskowa Skała | Noclegi | Beta.Ecotravel.pl | add link...


Copy Rights by EcoTravel 2002-2010 All Rights Reserved