FOTO GALERIA

WYSTAWY I MUZEUM

 

  

   

     

             

            

                

             

               

                

   

 

MUZEUM W PIESKOWEJ SKALE

 
Podane godziny otwarcia dotyczą ekspozycji muzealnych. Ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem muzeum.

maj-wrzesień


poniedziałek nieczynne
wtorek-czwartek 9.00-17.00
piątek 9.00-13.00
sobota-niedziela 10.00-18.00

kwiecień i październik

poniedziałek nieczynne
wtorek-czwartek 10.00-16.00
piątek 10.00-15.00
sobota-niedziela 10.00-16.00

listopad-marzec


poniedziałek nieczynne
wtorek-piątek – czynne po dokonaniu z jednodniowym wyprzedzeniem zgłoszenia dla grupy minimum 15 osób
sobota-niedziela 10.00-16.00 (wejścia w godzinach 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00)

Muzeum nieczynne w dniach : 1 stycznia, Sobota i Niedziela Wielkanocna, 1 listopada, 24 i 25 grudnia


Uwaga! 9.IV, 1.V, 3.V, 30. V, 11.XI, 26.XII muzeum otwarte tak jak w niedzielę w danym miesiącu
 

Ceny biletów na wystawy stałe
 
 
normalny
ulgowy
rodzinny*
1.
Przemiany stylowe w dziejach sztuki europejskiej
11 zł
9 zł
38 zł
2.
Galeria Malarstwa Angielskiego
10zł
6 zł
29 zł
3.
Historia Pieskowej Skały
dostępna za okazaniem biletu nr 1 lub nr 2
4.
promocyjny bilet na zwiedzenie całości
18 zł
11 zł
50 zł

 

*Bilet rodzinny przysługuje rodzinie składającej się co najwyżej z dwóch osób dorosłych i czwórki dzieci.

Wstęp bezpłatny w piątki z wyjątkiem dni świątecznych i poświątecznych.
W dni bezpłatne udostępniane jest jedynie jedno piętro ekspozycji "Przemiany stylowe w dziejach sztuki europejskiej". Pozostałe wystawy zamknięte.


WYSTAWA MUZEUM W PIESKOWEJ SKALE

"Przemiany stylowe w dziejach sztuki europejskiej"

 

Zamek w Pieskowej Skale to najlepiej zachowana rezydencja obronna na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej i jedyna funkcjonująca jako muzeum. Na skutek burzliwych dziejów zamku nie zachowały się tu historyczne wnętrza, a zbiory artystyczne właścicieli uległy rozproszeniu. Wszystkie prezentowane w muzeum zamkowym eksponaty są własnością Zamku Królewskiego na Wawelu. Nowa aranżacja plastyczna sal muzealnych (wystawę otwarto w 2000 r.) jest dziełem Małgorzaty i Macieja Radnickich.
 

SALA I

Ekspozycja rozpoczyna się od sali średniowiecznej. 

 

Salę tę symbolicznie otwierają pochodzące z kościoła w Woli Radziszowskiej piętnastowieczne drzwi z zachowanymi okuciami i zamkiem. W ciekawy przestrzenny sposób wyeksponowana została kolekcja rzeźb gotyckich, pochodzących z niezachowanych czternasto i piętnastowiecznych nastaw ołtarzowych z terenu Polski, Śląska, Pomorza i Niemiec. Centralnym obiektem jest znakomity posąg nieznanej świętej, powstały w warsztacie niderlandzkim w 3 ćw. XV w. Kolekcję tę uzupełnia płaskorzeźbiona kwatera ołtarzowa ze sceną Narodzenia. Sposób przedstawienia postaci Matki Boskiej dowodzi, że twórca tego dzieła, niezidentyfikowany mistrz ze Szwabii, musiał zetknąć się z twórczością Wita Stwosza i znał krakowski Ołtarz Mariacki. Bogato reprezentowana jest też krakowska szkoła malarska XV wieku. Eksponowany jest tu m.in. unikalny obraz epitafijny Jana z Ujazdu i kwatery niezachowanego tryptyku przedstawiającego historię św. Stanisława. Z początku XVI wieku pochodzą dwa średniowieczne w swym charakterze gobeliny: niemiecki ze sceną wskrzeszenia Łazarza i wykonana we Flandrii werdiura herbowa.

 

SALA II
Kolejna sala poświęcona została sztuce XVI wieku. 

 

Salę tę, z zabytkami renesansowymi, zdominowały 3 wielkie tkaniny flamandzkie. Gobelin ukazujący Parysa i Helenę na wyspie Kranae pochodzi z utkanej w Delft serii z historią Wojny Trojańskiej i stanowi depozyt katedry wawelskiej. Dwa pozostałe przedstawiają gry i zabawy pasterskie oraz niezidentyfikowaną jak dotąd scenę starotestamentową. W sali tej zaprezentowano także ciekawą kolekcję włoskiej majoliki. Wyroby z Urbino i Wenecji charakteryzują się barwną, figuralną dekoracją o treści mitologicznej lub zaczerpniętej ze Starego Testamentu. Talerze i misy z Deruty pokrywają przedstawienia wykonane szkicowo, jakby pośpiesznie.

 

SALA III
W sali trzeciej eksponowane są obiekty pochodzące z XVII wieku. 

 

W pierwszej części tego pomieszczenia uwagę zwraca interesujący zespół obrazów szkoły holenderskiej ze znakomitym portretem otyłego mężczyzny pędzla Bartholomeusa van der Helst. Wysoką klasę artystyczną reprezentuje także zbiór bogato intarsjowanych i inkrustowanych sepetów włoskich i niemieckich. Eksponowany jest tu także manierystyczny, bogato dekorowany kredens niemiecki; wśród detali zdobienia odnajdujemy datę 1633. W drugiej części sali uwagę zwracają 3 wielkie gabloty zawierające cenne kolekcje naczyń i sprzętów codziennego użytku, wykonanych z cyny, kamionki, mosiądzu i miedzi oraz zbiór zamków i kłódek. Prezentowane tu obiekty pochodzą z XVII i XVIII wieku. Poza gablotami umieszczono cynową ladę (skrzynię na dokumenty) poznańskiego cechu krawców i potężnych rozmiarów, mosiężny reflektor gdański. Barokowe gobeliny przedstawiające powracającego z polowania młodzieńca i dziewczynę z koszem pełnym owoców zostały zaprojektowane przez jednego z najwybitniejszych artystów flamandzkich XVII wieku - Jacoba Jordaensa.

 

SALA IV
Ostatnia, czwarta sala prezentuje dzieła sztuki pochodzące z końca XVII i początku XVIII wieku. 

 

Póżnobarokowa ekspozycję tej sali zdominował niezwykły zespół tkanin. Paradne łoże francuskie składające się z haftowanych srebrną nicią kapy, zaplecka, baldachimu i zasłon stanowiło własność Anny z Potockich Potockiej. Jej mąż Franciszek Salezy Potocki zamówił do swej rezydencji w Krystynopolu serię gobelinów przedstawiających historię Aleksandra Macedońskiego. Powstały one przed 1772 rokiem we Francji w Aubusson i stanowią kopie gobelinów wersalskich zaprojektowanych przez Charles'a le Brun'a w 2 poł. XVII wieku. 


źródło: Zamek Królewski na Wawelu

 

GALERIA MALARSTWA ANGIELSKIEGO

"Galeria malarstwa angielskiego"

 

Od 31.05.2009 na stałej wystawie w zamku w Pieskowej Skale można oglądać kilkadziesiąt obrazów ofiarowanych Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu w 1931 r. przez Leona Pinińskiego...


 Copyright © by EcoTravel 2014

historia | muzeum | wycieczki | okolica | dojazd | galeria zdjęć |

    

      

Ojcowski Park Narodowy Parki Narodowe Wczasy Etur.pl Noclegi Kraków Noclegi Zakopane noclegi Wycieczki, noclegi Sylwester Baza noclegowa Chechło Przewodnik po Jurze Cracow Travel Guide Informacje o Krakowie Noclegi w Krakowie Obozy Kolonie bilety promowe promy 100dola wycieczki objazdowe kolonie obozy zimowiska obozy narciarskie sylwester zielone szkoły wycieczki szkolne pielgrzymki rejsy wycieczkowe imprezy firmowe wczasy zdrowotne wczasy spa wyprawy podróże egzotyczne oferty świąteczne | Wymiana linkami »